Ajax triumfon thellë ndaj Besiktas në Europa League

Ajax ka fituar thellë ndaj Besiktas në kuadër të Europa League.

Në ndeshjen e zhvilluar në “Johan Cruijff ArenA” e të transmetuar nga RTK rezultati ka qenë 4-0.

Goli i parë ka ardhur nga Fitz-Jim në minutën e tridhjetë e një, duke i dhënë epërsinë skuadrës vendase. Me këtë rezultat është mbyllur pjesa e parë.

Në pjesën e dytë, Ajax e ka vazhduar dominimin. Vetëm pak minuta pas rifillimit të ndeshjes, Godts e ka dyfishuar rezultatin.

Goli i tretë ka ardhur në minutën e pesëdhjetë e pesë nga Taylor, ndërsa Godts e ka shënuar edhe një herë në minutën e shtatëdhjetë e tretë, për ta vulosur fitoren e Ajax.

Ndërkohë, Roma dhe Athletic Bilbao janë ndarë në barazim 1-1.

Roma ka kaluar në epërsi përmes Dovbyk në minutën e tridhjetë e dytë, ndërsa Bilbao ka barazuar vetëm pesë minuta para fundit të ndeshjes me golin e Paredes.

Në një tjetër sfidë të Europa League, Lyon e ka mposhtur Olympiacos me rezultat 2-0. Cherki dhe Benrahma kanë qenë autorët e golave për skuadrën franceze, duke siguruar tri pikët në këtë ndeshje.