Real Madrid fiton me rezultat të ngushtë ndaj Alaves

Real Madrid ka arritur një fitore me rezultat të ngushtë ndaj Alaves në ndeshjen e zhvilluar në “Santiago Bernabeu”, në kuadër të javës së shtatë të La Liga.

Rezultati përfundimtar ka qenë 3-2.

Skuadra madrilene ka kaluar në epërsi që në minutën e parë me golin e Lucas. Pesë minuta para përfundimit të pjesës së parë, Kylian Mbappe e ka dyfishuar epërsinë në 2-0, duke i dhënë Realit kontrollin e ndeshjes.

Në fillim të pjesës së dytë, vetëm tre minuta pas rifillimit, Rodrygo e ka shënuar golin e tretë për Realin, pas një asistimi nga Lucas.

Alaves ka reaguar vonë, duke realizuar golin e parë pesë minuta para fundit të ndeshjes me anë të Benavidez. Vetëm dy minuta më vonë, Garcia ka shënuar sërish për Alaves, me Benavidez si asistues, duke ngushtuar rezultatin në 3-2.

Megjithatë, Real Madrid e ka ruajtur epërsinë dhe me këtë fitore mbetet në pozitën e dytë në tabelën e La Liga, pas Barcelonës, ndërsa Alaves renditet në vendin e tetë.